Pozostale

Kolory w marketingu – jaką pełnią rolę

Wypromowanie zupełnie nowej marki to bardzo trudne zadanie, trzeba bowiem nie tylko mieć jakiś ciekawy pomysł, lecz również zwracać uwagę na mnóstwo różnych czynników. Jeden z nich to barwy, o znaczeniu których wiele osób trochę zapomina, albo nie jest do końca świadomych, jak są istotne. A psychologia nie bez podstaw zajmuje się od wielu lat tą tematyką, i dostępnych jest mnóstwo porządnych opracowań mówiących o tym, jak barwy wpływają na spostrzeganie marki i decyzje zakupowe.

Jak się bowiem okazuje, dobranie w odpowiedni sposób kolorów jest niezwykle istotne dla tego, czy się osiągnie sukces na rynku, czy jednak niekoniecznie. Barwy mogą bowiem wpływać na decyzje podejmowane przez klientów, czyli albo ich zachęcać do kupna, albo wręcz przeciwnie. Oczywiście wpływ na to ma też szereg innych aspektów, typu wychowanie, doświadczenia z przeszłości czy wspomnienia i emocje, lecz jednak duża część konsumentów działa w oparciu o doskonale znane schematy.

Z tego też powodu decydując się na jakieś działania wiążące się ze zmianą czy tworzeniem wizerunku firmy obowiązkowo należy również w tym uwzględnić dobraną w odpowiedni sposób kolorystykę. Między innymi należy dopilnować tego, aby była ona w miarę zbieżna z działalnością, którą się prowadzi, całkowicie odmiennych barw będzie bowiem używał poważny bank, a innych sieć sklepów z zabawkami. W tym pierwszym przypadku wybór może paść na przykład na niebieski, kojarzący się z zaufaniem, stabilnością i profesjonalizmem. Czerwień jest bardzo popularna, ale też trochę ryzykowna, i trzeba bardzo rozsądnie jej używać.

Podobnie jest z pomarańczowym i żółtym – kolory te też w wielu przypadkach nie będą pasowały i raczej trzeba je będzie czymś innym zastąpić. Bardzo ciekawie sytuacja wygląda z czernią, kojarzyła się ona będzie z jednej strony ponuro i smutno, ale z drugiej jest też symbolem elegancji i luksusu. Tak więc warto się dobrze zastanowić, czy barwa żółta sprawdzi się w tym, co ma być robione, czy nie lepiej jednak będzie poszukać innej opcji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY