ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Zdrowie, Medycyna

Objawy nietolerancji glutenu i wskazane środki zaradcze

Wielu producentów żywności oferuje nam produkty bezglutenowe, ale nie oznacza to, że są one również zdrowe, warto o tym wiedzieć, bo nie każdy to wie. Najważniejsze jest to, aby niedobór składników odżywczych rekompensować witaminami i suplementować się odpowiednio. Zdrowie jest ważne i trzeba o nie dbać. Nietolerancja glutenu to problem, który zasługuje na całą naszą uwagę! Mało się o tym mówi, a problem jest bardzo powszechny i co ważne dotyka ludzi w każdym wieku. Chorują zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze!

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś objawów nietolerancji glutenu? To połączenie gluteniny i gliadyny występuje w zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Gluten jest strukturą, dzięki której możliwe jest uzyskanie ciasta chlebowego i jest pozyskiwany w procesie mycia skrobi. Niestety, organizm niektórych osób nie radzi sobie z tą substancją. Nietolerancja glutenu jest więc zaburzeniem, które może wpływać na zdrowie jelit. jedzenie bezglutenowe – sklepy i restauracje

Czym jest nietolerancja glutenu i jak się ją wywołuje?

U niektórych osób gluten niszczy kosmki, które przylegają do wyściółki jelita cienkiego. Efekt ten uniemożliwia organizmowi przetwarzanie pokarmu. Dochodzi więc do przewlekłego stanu zapalnego jelit, który uniemożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.

Jak się ją diagnozuje? Nietolerancja glutenu może być zdiagnozowana za pomocą następujących testów: Badania krwi (na pusty żołądek) i Biopsja jelita (polega na pobraniu próbki tkanki z górnej części jelita cienkiego).

Jakie są objawy nietolerancji glutenu?

Najczęściej pojawiające się symptomy nietolerancji glutenu to:

 1. Problemy z trawieniem, takie jak biegunka, wzdęcia, gazy jelitowe i zaparcia
 2. Obecność keratosis pilaris (gęsia skórka) na tylnej części ramion z powodu niedoboru kwasów tłuszczowych i witaminy A
 3. Uczucie zmęczenia po spożyciu pokarmów zawierających gluten
 4. Wystąpienie chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego lub toczeń
 5. Problemy neurologiczne, takie jak zawroty głowy i utrata równowagi
 6. Zaburzenia równowagi hormonalnej

 7. Nawracające migreny
 8. Ból i zapalenie stawów

 9. Nagłe wahania nastroju (lęk, depresja, euforia)
 10. Trudności z koncentracją

Jak leczy się nietolerancję glutenu?

Aby utrzymać pod kontrolą objawy nietolerancji glutenu, ważne jest przyjęcie diety bezglutenowej. Nietolerancja glutenu nie może być leczona lekami, więc pacjenci muszą zwrócić się do innych strategii. Dzięki unikaniu pokarmów zawierających gluten, objawy choroby ustąpią, a jelito cienkie zacznie się leczyć.

Powrót do zdrowia jest trwały, ale tylko wtedy, gdy całkowicie wyeliminujesz gluten ze swojej diety. Nawet niewielkie ilości substancji mogą pogorszyć doświadczane objawy. Jeśli nie uda Ci się zastosować 100% diety bezglutenowej, nietolerancja glutenu (zwana też celiakią) stanie się przewlekła.

Po zastosowaniu zbilansowanej diety przez 2 tygodnie, objawy zaczną się poprawiać. Normalizacja serologiczna może trwać od 6 do 12 miesięcy, a odbudowa kosmków jelitowych trwa dwa lata po leczeniu lub zastosowaniu diety.

U niemowląt pożądane efekty pojawiają się wolniej. Leczenie polega na wyeliminowaniu z diety czterech zbóż: pszenicy, owsa, jęczmienia i żyta oraz ich pochodnych.

Jakie produkty spożywcze zawierają gluten?

Pszenica i mąka to częste składniki większości diet. Jest więc wiele pokarmów i napojów zawierających gluten, których należy unikać. Jeśli cierpisz na nietolerancję glutenu, powiedz „nie”:

 1. Piwo

 2. Zboża
 3. Chleb i ciastka

 4. Ciasta

 5. Sosy sałatkowe
 6. Makaron

 7. Substytuty mięsa i owoców morza
 8. Sos sojowy

 9. Zupy

 10. Które produkty spożywcze są bezglutenowe?
 11. Mleko i jego pochodne (ser solony, twaróg, śmietana, jogurt)
 12. Wszystkie mięsa
 13. Świeże ryby i owoce morza

 14. Jaja

 15. Zielone warzywa liściaste i warzywa korzeniowe
 16. Owoce

 17. Ryż i kukurydza
 18. Impulsy

 19. Cukier i miód

 20. Oleje i masła
 21. Kawa

 22. Napoje bezalkoholowe z pomarańczą, cytryną i colą
 23. Wina

 24. Orzechy

 25. Sól

 26. Naturalne zapachy

 27. Oliwki

Które witaminy są przydatne przy nietolerancji glutenu?

Jeśli cierpisz na nietolerancję glutenu, koniecznie przyjmuj suplementy witaminowe, warto to robić zawsze. Pomaga to zmniejszyć uszkodzenia wyściółki jelitowej, co zmniejsza wchłanianie żelaza, wapnia i innych witamin. Wiele pokarmów zawierających gluten zawiera witaminy i minerały.

Eliminując je ze swojej diety, narażasz się na niedobory składników odżywczych. Aby zapobiec temu problemowi, skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci Ci bezglutenowe suplementy witaminowe, które zaspokoją Twoje codzienne zapotrzebowanie.

Na koniec pamiętaj, że objawy nietolerancji glutenu można leczyć i warto to robić. Wystarczy, że zmienisz swoją dietę i styl życia, a już zaczniesz się czuć lepiej. Warto pamiętać, że posiadanie celiakii nie oznacza, że trzeba rezygnować z restauracji i izolować się. Wręcz przeciwnie! Wychodź i korzystaj z życia. Dopóki będziesz stosować się do zaleceń specjalisty, nie odczujesz już żadnego dyskomfortu i problemów związanych z chorobą jaką jest nietolerancja glutenu czy celiakia. Już dziś zadbaj o swój żołądek, by jutro móc dalej cieszyć się życiem. Zapamiętaj to i działaj!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY