Budownictwo, Nieruchomości

Jakie są podstawowe zasady związane z wystawianiem energetycznych świadectw

Zwiększające się ceny kopalnych paliw powodują, że coraz więcej uwagi kładzione jest na różnego rodzaju pomysły ograniczające ich zużycie. Z jednej strony pojawiają się zaawansowane technologiczne rozwiązania, takie jak na przykład wiatraki albo fotowoltaika, a z drugiej dąży się do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tu naprawdę dużo do powiedzenia ma budownictwo, ponieważ stanowi ono branżę, która ma w tej kwestii sporo do zrobienia.

Na szczęście już przed kilkunastu laty zaczęto podejmować odpowiednie działania w tym temacie. Jednym z nich było wprowadzenie certyfikatów energetycznych, które mają informować o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają dane obiekty. Tego typu Świadectwa energetyczne są obowiązkowe dla budynków, jakie wybudowane zostały po 2009 roku, oraz oczywiście aktualnie budowanych.

Lecz od kwietnia 2023 roku praktycznie każdy wynajmowany albo sprzedawany lokal musi dysponować tego typu dokumentem. Co będzie oznaczało, że jeżeli nawet jest starszy to właściciel musi dopełnić tego obowiązku. W sytuacji kiedy nie będzie chciał zrobić, to naraża się na grzywnę, a ta będzie dość kosztowna. W skrajnym przypadku do zapłacenia dostać można nawet pięć tysięcy złotych, co jest znacznie więcej niż koszt wyrobienia certyfikatu. Kara nałożona też może zostać w sytuacji, gdy ktoś podczas audytu podał nieprawidłowe dane, wtedy też zrobiony w oparciu o nie certyfikat traci ważność.

Tak więc z różnych powodów jednak warto mieć Certyfikat energetyczny, a nie narażać się niepotrzebnie na karę. Szczególnie że obecne ceny naprawdę nie są duże. Uzależnione są one od paru czynników, na przykład takich jak wielkość i położenie nieruchomości czy jej stan techniczny. Bierze się też pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane ściany i stropy, czy jakość okien. Wykonanie certyfikatu dla przeciętnego mieszkania zaczyna się od kwoty mniej więcej trzystu złotych, nieco więcej to może być przy zwykłym domu jednorodzinnym. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za budynki wielorodzinne, nawet do paru tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY