Zdrowie, Medycyna

Jak wygląda technika lutowania twardego

Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych do łączenia metali jest właśnie lutowanie. Być może wielu osobom kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, ale są to dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania poszczególne elementy są łączone za pomocą spoiwa, jakie się rozlewa w całości szczeliny. Natomiast w przypadku spawania tworzona jest bardzo duża temperatura, topiąca brzegi elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Z tego też powodu powszechnie się uważa lutowanie za dużo bardziej bezpieczne, również jeśli będzie chodziło o kwestię ochrony osób je wykonujących. Najbardziej popularna jest technika lutowania miękkiego, która jest chociażby wykorzystywana w rozmaitym sprzęcie elektronicznym.

W zasadzie cała elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na specjalnie zaprojektowanych płytkach są bowiem przylutowywane rozmaite części. Jako lutów używa się cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i takie stopy po stwardnieniu przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny. Cechą charakterystyczną lutowania miękkiego jest temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż czterysta stopniu. Kolejna technika wykonywania lutów, to znaczy lutowanie twarde, potrzebować będzie wyższych temperatur, najczęściej więcej niż 450 stopni.

Dlatego też stosuje się do tego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, albo lampy lutownicze i lutownice indukcyjne. Inne są także rodzaje lutów, najczęściej to będą srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy rozmaitych materiałach. Przy jego pomocy można łączyć zwykłą stal, miedź i jej stopy, takie jak mosiądz czy brąz, ale też różne szlachetne metale. Spoiwa są bardzo wytrzymałe i mocne, także na wysokie temperatury, z tego też powodu można w ten sposób wykonywać różnego rodzaju przemysłowe instalacje. Z uwagi na możliwość tworzenia się szkodliwych gazów ważne jest, żeby wykonywać prace w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Nie wymagają one jednak takich umiejętności, jak podczas spawania.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY